понеділок, 27 лютого 2017 р.

Бінарний  урок  української літератури та світової літератури в 9 класі

Тема:    Література Просвітництва: Григорій Сковорода –  національна гордість української літератури. Й.В. Гете – письменник і людина
 Мета :
-   узагальнити й систематизувати відомості про творчість Г. Сковороди – філософа, просвітителя, поета;
-   розвивати вміння аналізувати, коментувати зміст творів, навички виразного читання, висловлення власної думки;
-   формувати кругозір, світогляд учнів;
-   виховувати почуття пошани до творчості Г. Сковороди, любов до книги як скарбниці народної мудрості та пам’яті;
          - познайомити учнів із творчим доробком  Й.Гете, визначити риси його особистості ;
- розвивати  вміння працювати з бібліографічним матеріалом;
- виховувати зацікавлення особистістю Гете та викликати інтерес до      вивчення його творів.

Тип уроку: комбінований бінарний урок:  українська література - світова література,
Обладнання: портрет Г. Сковороди,  Й.В. Гете, комп’ютерна презентація, відеоролік.
                                           Хід уроку
I. Організація класу.  (віночок побажань).
II. Повідомлення теми, мети, епіграфів уроку
                                   Світ ловив мене, та не впіймав.
                                                                       Г. Сковорода
Життя і поезія не розпадаються в нього на два окремі                 світи: його    життя було його поезією, його поезія
                                    була його життям.
                                                                        І.Тургенєв
Світ залишається таким, яким був, події повторюються, один народ живе, кохає як німий: так чому б одному
поетові не писати як пише інший
                                   Й.В. Гете.

III. Актуалізація опорних  знань учнів.
Учитель світової літератури:
    XVIII ст. увійшло в історію Європейської літератури як епоха Просвітництво  як доба Розуму. Просвітництво, розум, свобода – саме ці три гасла-визначають головні  ідейні орієнтири епохи та сенс духовних пошуків людини   XVIII ст.
Одним із найяскравіших представників доби Просвітництва   Йоганн Вольфганг Гете - видатний німецький письменник, філософ, учений. Гете вважали генієм вже в молоді роки, а на схилі літ шанобливо називали «олімпійцем» ( Тобто богом з Олімпу).
Комп’ютерна презентація та коментар до неї вчителя
ІІІ. Засвоєння нових знань зі світової літератури
Робота в групах.
I група Завдання:
– Що ви дізналися про дитинство Йоганна Вольфганга Гете?
 - Які риси особистості, на вашу думку, сформулювались у нього в                            юнацькі роки?
 Видатний німецький письменник і мислитель, основоположник німецької літератури нового часу Й.В.Гете народився 28 серпня 1749 року у Франкфурті-на-Майні. Його батько був заможною людиною. Майбутній
поет виріс у великому, просторому будинку на вулиці під назвою “Оленячий
 рів”. В його “навчальному плані” були представлені всі основні дисципліни, малювання, музика, природничі науки, а також спорт – їзда верхи, фехтування. Йоганн вивчив шість іноземних мов. Гете з дитячих років вирізнявся наполегливістю в оволодінні знаннями.
Із 1765 до 1771 року навчався спочатку в Лейпцизькому, а потім у Страсбурзькому університетах.
Разом із видатним німецьким діячем літературного руху “Буря і натиск”
І.Гердером очолив групу молодих поетів. Завдяки Герборові відкрив для себе народну поезію, яку згодом використовував у ліриці.
ІІ група Завдання:
 -  Що вам відомо про закоханість Гете у Шарлоту  Буфф?
Розповісти про Веймарський період життя і творчості поета.
У 1771 році доля закинула його до містечка Вецлар, де він познайомився з нареченою свого друга Кастнера – Шарлотою Буфф та закохався в неї, хоча добре знав, що чужого щастя руйнувати не треба. Навіть хоті в піти із життя через це кохання. Та юний геній знайшов у собі сили перемогти спокусу: з головою поринув у творчість. 1775 рік розпочався для поета як Веймарський період творчості: почав служити у герцога Августа. Гете боровся за важливі реформи в місті. 1782 рік Гете – прем’єр – міністр.
ІУ група Завдання:
 – Що вам відомо про останні роки життя і творчості Гете?
В останні роки життя Гете всесвітньовідомий поет.
Вісімдесятирічним Гете говорив: ”Поки ще не закінчився день, будемо високо тримати голову, і поки ще в змозі творити, не будемо падати духом”.
  У група: Завдання:
Розповісти про художній спадок поета
 Художній спадок Гете налічує 1600 віршів, 54 віршовані та прозові п’єси, 3 великі поеми, 4 романи, понад 2000 афоризмів, величезна кількість наукових, філософських, естетичних, критичних статей, перекладав із французької та італійської мов.
Спадщина складається із 143 томів.
ІУ. Узагальнення та систематизація знань з української літератури
Слово вчителя української літератури 
Просвітницька ідеологія охопила й Україну. Вона позначилася на творчості Г. Сковороди, в якій, за словами Івана Франка, відбилися «нові ідеї європейської філософії і етики, ті самі ідеї рівності людей», котрі проповідували Руссо, Гете, які вірили в перетворюючу силу розуму й освіти, за допомогою яких можна зробити суспільство гуманним.
Бесіда з учнями
– Чому ж саме Г. Сковороду ми вважаємо просвітником? Що з життєпису мудреця вас вразило, схвилювало? («Мікрофон»).
( освіта, мандри, воля, свобода, відношення до щастя, сім ї, грошей)
– Щоб ви виділили під час складання інформаційного грона про Г. Сковороду?
 (Учень на дошці записує інформаційне гроно, яке йому допомагають
складати  інші учні класу)
Григорій  Сковорода—філософ, поет, композитор, педагог, байкар, музикант, співак, мудрець.
V.  Проблемний аналіз творчості Г. Сковороди
1. Г. Сковорода в реальному житті практикував власну свободу і оспівував її в поезії. Він оспівував свободу від усього того, що пригнічувало людину—від грошей, майна, кар’єри. Свободу вважав найбільшою цінністю кожної людини, народу і людства. Це була найвища цінність його життя, філософії і творчості. Єдиний політичний вірш Сковороди «Про свободу», в якому яскраво втілена ідея волелюбності.
(Учень читає вірш напамять).
– Про що попереджає нас поет у цьому вірші?
(Про втрату Україною політичних прав, здобутих для українців Б. Хмельницьким; імя гетьмана—символ свободи). 
2. Тема порятунку людської душі від гріховних спокус цього світу найчастіше розроблялася в поезії Г. Сковороди. Цій темі присвячена Пісня 10 «Всякому місту звичай і права». 
– Які спокуси мирського життя перераховує поет?
(Службову кар’єру, розкішні будинки, комерцію, фермерство, мисливство, розваги, нудні науки, кохання).
У океані житейської суєти поет бачить два непорушні орієнтири: ясний розум і чисту совість.
3. Філософська спадщина Г.Сковороди велика і складна, в ній він розробляв оригінальне вчення про три світи: світ природи, людини і Біблії, а його теорія пізнання вкладається у формулу: пізнання себе—це пізнання добра і зла. 
«Щастя наше є мир душевний, але мир цей до жодної речовини не стосується: він не злото, не срібло, не дерево, не вогонь, не вода, не зірки, не планети. Як здоров я має свою точку не зовні,а всередині тіла, так мир і щастя в найглибшій точці душі нашої перебуває і є здоровям її та нашим блаженством».
– Який же рецепт щастя можна побачити , аналізуючи твори  Сковороди?        ( відповіді учнів)
Учні створюють рецепт щастя Г. Сковороди:
– треба не шукати щастя в зовнішньому, матеріальному, воно знаходиться в середині людини, в її сфері;
– щасливою може бути людина, яка йде дорогою добра, а не зла:
–щаслива людина знайшла свою спорідненість, і така праця приносить їй велике задоволення.
4. –А ще в яких творах Г. Сковороди ми зустрічаємо ідею «спорідненої праці»? Як ви її розумієте?
(Учні читають напам’ять  байки і відмічають, що у них автор підносить християнські доброчинності—любов, розум, дружбу, знання, працьовитість, чесність, справедливість; засуджує—честолюбство, ледарство, гонитву за чинами та багатством).
5. Найбільш вдалі вислови Г. Сковороди ставали афоризмами. Давайте згадаємо їх у вигляді ланцюжка ( ланцюжок афоризмів: учні один за одним говорять афоризми, які запам’ятали, а три групи в цей час готують захист афоризмів за такими темами:
I група — любов, дружба, щастя (захист власним віршем);
II група наука, освіта, пізнання (захист  усмішками);
III група праця і час (захист виконанням етюду на скрипці ).
5. Уявна розмова з Григорієм Сковородою.
– Якби вам випала нагода зустрітися з мудрецем, які б питання ви задали і щоб він вам відповів?
 (Учні ставлять питання і намагаються на них відповісти):
– Як повинна жити і що має робити людина, щоб бути щасливою?
(займатися улюбленою справою—«споріднене діло»)
– Сьогодні люди шукають для себе праці з найбільшими прибутками. Чи це так? Чи це приносить їм завжди насолоду?
( не все вимірюється грошима—душу звеселяє споріднена праця)
 – У чому суть дружби?
( дружба цінніша за все)
– Які чесноти треба плекати у собі насамперед?
(віру, надію, любов)
6. Г. Сковорода – не просто діяч, філософ, а швидше легендарна постать. Чому інтерес до нього не зникає? Чому його твори притягують мислячих людей? Можливо, тому, що цій скромній людині , в простому одязі , яка все своє майно носила в маленькій торбинці, лише світлом свого розуму вдалося побудувати та втілити у власному житті теорію гармонійного життя—спокійного, щасливого та простого.
–Які ж заповіді нам залишив філософ?
(Учні читають вірш Наталії Ткачової « Заповіді Сковороди»)                                                             
Не прагни багатства, що тяжіє в кишені –
То є не злото, а камінь душі.
І не бери, що блищить, тобі в жмені,
А душі мерехтіння віднайти поспіши.
Люби ти природу—царицю натхнення
Спокій лиш з нею ти віднайдеш.
Лиш чиста природа—надійне знамення,
Що ти у цім світі живеш.
Крокуй все життя у пошуках щастя
Ти маєш пробити свій тяжкий шлях
І не зважай на спокуси й напасті –                                                                       
Честь—поводир у твоїх почуттях. 
Будь добрим і чистим не тільки на ділі,
Але й у думках не пороч, не гріши.
Не «розум для тіла», а  «розум у тілі»
І щастя своє віднайди у душі.
Умій розрізняти, де зло, де добро.
Навчись керувати своїм почуттям.
Люби ти весь світ, а не злото і срібло
І матимеш справжнє щасливе життя.                                           
(Перегляд відеоролика про Г. Сковороду).
V. Підбиття підсумків уроку
1. Прийом «Коло думок» (вчитель української літератури).
Учні діляться враженнями від почутого на уроці.
2. Вправа «Мікрофон» (вчитель світової літератури)
-         Що вам найбільше запам’яталось із почутого про Гете?
3. Складіть сенкан про поета (приклад сенкану):
Гете
Мудрий, геніальний
Вчить і вчиться, трудиться
Видатний просвітник, що прославив Німеччину.
«Фауст»
4. Прокоментувати епіграфи до теми.

VI.  Оцінювання знань учнів. Аргументація оцінок.
VII. Домашнє завдання
Українська література: дати письмову відповідь на питання «Як ви розумієте слова                 Г. Сковороди «Світ ловив мене, та не спіймав»?
Світова література: прочитати «Пролог на небесах» та першу частину трагедії  Гете «Фауст»